je zvláště jaro a podzim, tedy přechodná období. Zvláště jaro je skvělou příle Čištění je běžnou součástí našeho života. Denně i několikrát se umýváme, pereme oblečení, čistíme náš byt, měníme povlečení, ručníky, utíráme prach umýváme nádobí. To vše patří k základům civilizovaného způsobu života. Ale tak jako se staráme o svůj byt oblečení, svůj vzhled, měli bychom se starat i o náš organismus a naše vnitřní orgány. I zde se usazují přebytky, zanáší se orgány a tím naše tělo hůř funguje. Na očistu organismu však zapomínáme a čistotu si pleteme u umýváním a kosmetikou. Odměnou jsou nám pak nemoci z přebytku, přetížení a následné poškození a vyčerpání orgánů.
Největší přebytky vytváříme ze stravy, zvláště pokud je špatná, nadbytečná, neodpovídá charakteru našeho trávení, kontaminovaná chemií, špatně upravená. Ale i lidé, kteří dbají na svou stravu, potřebují čas od času udělat úklid v organismu, neboť všichni žijeme v dobře, kdy strava, vzduch i voda nejsou čisté, žijeme v době, která je hektická a zatěžující a proto trochu očisty neuškodí nikomu. Naši předkové žili v daleko čistším prostředí, jejich strava byla vyváženější a přesto běžnou součástí jejich života byly očisty a postní období. Očistné prvky by měli být ve stravě pravidelně, ale měli bychom zařadit i větší očistu a to hlavně v období, kdy tato probíhá i v přírodě. Těmito obdobími je zvláště jaro a podzim, tedy přechodná období. Zvláště jaro je skvělou příleČištění je běžnou součástí našeho života. Denně i několikrát se umýváme, pereme oblečení, čistíme náš byt, měníme povlečení, ručníky, utíráme prach umýváme nádobí. To vše patří k základům civilizovaného způsobu života. Ale tak jako se staráme o svůj byt oblečení, svůj vzhled, měli bychom se starat i o náš organismus a naše vnitřní orgány. I zde se usazují přebytky, zanáší se orgány a tím naše tělo hůř funguje. Na očistu organismu však zapomínáme a čistotu si pleteme u umýváním a kosmetikou. Odměnou jsou nám pak nemoci z přebytku, přetížení a následné poškození a vyčerpání orgánů.
!!br0ken!! žitostí k nápravě vnitřního organismu. Na jaře končí zima, ta je obdobím, kdy je v přírodě klid, zpomalení a ukládání, na jaře se začne příroda i naše tělo probouzet, aktivizovat. Zvyšuje se činnost jater, s ty odstraňují přebytky vzniklé pomalou zimou. Proto by jsme měli našemu organismu a játrům na jaře pomoci s detoxikací.
Proto, aby nás strava nezatěžovala měla by mít dobré složení, které odpovídá charakteru našeho trávení. Ale vzhledem k prostředí v jakém žijeme a chybám, které děláme je třeba do jídla zařadit i potraviny, které nás pročišťují. Proto pravidelně zařazujeme mořské řasy jak do vývarů do polévek, při přípravě zeleniny, vaření luštěnin a podobně. Řasy detoxikují organismus od těžkých kovů, toxických látek i radioaktivity. Podobně působí i kvalitní sojová omáčka a misopasta. Dalším detoxikačním činitelem jsou houby, zvláště pak dřevokazné, nejintenzivněji působí houžnatec jedlý / shitake/, ale i hlíva ústřičná a další houby. Nesmíme zapomínat ani to, že deno denním zařazením zeleniny se zvyšuje podíl vlákniny a tím se čistí i naše střevo.
Přesto, že vše děláme správně je třeba ne jaře udělat něco víc. Prvním krokem je to, že změníme spolu ze změnou ročního období i stravu. Snížíme podíl tuku, masa, zařadíme více zeleniny a to především zeleninu zelenou a kvašenou. Ve způsobech vaření pak vynecháváme pečení a smažení a zařazujeme více blanšírování, napařování, vaření a dušení. Zkracujeme dobu tepelné úpravy.
Jaro je postní období a proto je třeba zařadit i intenzivnější očistu. Běžným očistným procesem je masopůst. 40 dní bez masa a živočišných produktů. Je to ten nejmenší krok, který při běžné stravě můžeme udělat. Ale u mnoha lidí, kteří nadbytek masa nejedí, a snaží se celý rok lépe stravovat, nemůže mít masopůst kýžený efekt, nic by se pro ně nezměnilo. Proto je dobré zařadit jiné očistné techniky.
Máme různé možnosti, teď si popíšeme ty, které my nejraději používáme, jsou jednoduché, vhodné pro každého a jsou efektivní. První možností je vysazení tuku, to znamená, že připravujeme jídlo pouze na vodě, vysadíme oleje, ztužené tuky, rostlinné i živočišné, ale i maso, mléko a výrobky z nich. Nejmenší doba , která má význam pro očištění organismu je 10 dní, ale i více. Dále je možné vysadit kompletní bílkoviny, tedy nejíst nejen maso, mléčné výrobky, ale i luštěniny, vejce. Ve stravě máme obiloviny a tepelně upravenou zeleninu. Takto postupujeme nejméně týden.
Daleko účinnější je rýžový půst. Spočívá v tom, že jíme pouze rýži a hodně pijeme, zvláště vodu nebo čaje. Rýži používáme jak naturál, tak bílou, můžeme jí prostřídat z nejrůznějšími druhy, které jsou u nás na trhu. Při práci, kdy potřebujeme rychlejší energii, můžeme zařadit i rýžové nudle. Délka této očisty je individuální od 3 dní až po 10 dní. Všechny uvedené očisty můžeme nejrůznějším způsobem kombinovat. Například, uděláme 5 dní jen rýži, pak týden bez tuku a bílkovin, pak zařadíme bílkoviny a nakonec postupně přidáme tuk. Možností kombinací je mnoho, a každý si musí vyzkoušet svůj vlastní, který mu vyhovuje.
Půstů je mnoho, je možné podstoupit nejrůznější formy hladovění, kdy se pije jen voda, či jiné tekutiny. Tyto mohou být nejrůznější délky od jednoho dne do několika týdnů. Na delší půsty je však třeba určitá příprava, vědomosti a mnohdy i vedení zkušeného terapeuta.
Jaro je obdobím očisty a probouzení. Vyzkoušejme tedy jak očistu, tak probuzení a zamysleme se, zda vše, vzhledem k našemu tělu děláme dobře. Jaro je dobrý začátek k přehodnocení našeho životního stylu. Zlepšíme stravu, začneme se více hýbat a v neposlední řadě očistíme naše myšlenky od těch negativní a agresivních. Odměnou nám bude lepší a zdravější celý další rok. Za trochu námahy to stojí.
MUDr. Vladimíra Strnadelová
Jan Zerzán